Evde Ek Gelir ve İş Bulma Fikirleri 2022

Dijital İş Fikirleri

0

Dijital iş fikirleri, teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak her geçen gün çoğalmaktadır. Sanal ortamda milyonlarca aktif katılımcının olduğu bir pazarın varlığından bahsedebiliriz. Bu pazara dahil olan ve olmak isteyen milyonlarca kullanıcı para kazanmayı hedefler. Bu noktada da sosyal medyayı iyi yöneten kişiler bir adım öne çıkmaktadır.

İnternet Üzerinden Yapılabilecek Dijital İş Fikirleri

4 milyardan fazla aktif internet kullanıcısının varlığından bahsedebiliriz. Bu da sanal alemin para kazanmak için dev fırsatlar sunması demektir. Ancak unutmayın ki bu kadar fazla kullanıcısı olan internet mecrasında rekabet de hat safhadadır. Başarılı olmak ve para kazanmak için sıkı çalışmak ve fark yaratmak gerekir. Bu nedenle kendinize mutlaka yeterli olduğunuz bir alan seçmeniz gerekir. Örneğin gezmeyi seven biriyseniz bir gezi bloğu açmak sizin için en doğrusu olacaktır. Ya da yemek yemeyi veya yapmayı seviyorsanız yemek bloğu açarak keyif aldığınız bu alanı dijital ortamda başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Günümüzde aktif olarak para kazanılan uygulamaların YouTube, Instagram gibi uygulamalar olduğunu görmekteyiz. Hiçbir vasfı olmayan kişiler dahi belli bir kitleyi yakalamayı başardığı andan itibaren kazanç elde edebiliyor. Bunların dışında yetenek ve mesleğinize yönelik işler yaparak para kazanabileceğiniz farklı mecra ve uygulamalarda var. Genel olarak dijital iş fikirleri denildiğinde akla gelen ilk iş imkanlarını sizler için sıraladık:

 • E-ticaret sitesi kurmak
 • Stoksuz satış sitesi kurmak
 • Satış ortaklığı yapmak
 • Freelance içerik yazarlığı yapmak
 • Uygulama geliştirme üzerine çalışmak
 • Grafik tasarımı yapmak
 • Kripto para ticareti yapmak
 • Youtube’da yayın yapmak
 • Web sitesi geliştirme
 • E-kitap yayıncılığı yapmak
 • Sosyal medya yönetimi
 • Online ders vermek
 • Online çeviri yapmak
 • Seo danışmanlığı yapmak
 • Borsa danışmanlığı yapmak
 • Makale yazarlığı yapmak

İş Yerimde Ek İş Ne Yapabilirim? Dijital İş Fikirleri

Günümüzde ekonomik olarak insanların zorlanmaları tam zamanlı bir işte çalışmanın yanında ek bir iş yapma ihtiyacını da doğurmuştur. Tek bir işle geçinemeyen insanlar için ek iş alternatifleri oldukça fazladır. Boş kalan zamanlarını bu ek işlerden birini yaparak paraya çevirebilirsiniz. İlgi ve yeteneklerinize yönelik seçeceğiniz bir iş alanında çalışmaya başlayarak ek gelir olarak güzel kazanç sağlamak mümkün.

Ek iş yapmanın en güzel yanı genel olarak özgür bir çalışma ortamı sağlamasıdır. Genellikle evden yapılan işler olduğu için oldukça rahat bir çalışma ortamı olur. Eğer iş yerinizde de yapabileceğiniz ek işler arıyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü artık teknoloji çağındayız ve dijital iş fikirleri içerisinden bir tanesini iş yerinizde de yapabilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar. Hatta donanımlı telefonlar sayesinde birçok iş için bilgisayara bile gerek duymazsınız. İnternet üzerinden yöneticilik, ürün satışı, influencer’lık gibi alanlarda ek iş yaparak para kazanabilirsiniz.

Ek İş Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Ek iş denilince akla ilk olarak evlere verilen paketleme ve montaj işleri gelmektedir. Hala günümüzde de birçok kadına istihdam sağlayan bu işler aktif olarak devam etmektedir. Ama internetin hayatımıza girmesiyle beraber dijital iş fikirleri adı altında yeni iş alanları türemiştir. Sosyal mecrada aktifseniz sayfanızda firma reklamı yaparak para kazanabilirsiniz. Ya da iş ortaklığı yaparak, küçük bir sermayeyle toptan ürün alıp sanal pazarda satmakta en çok yapılan iş fikirleri arasında. Kendinize ilgi alanınıza giren bir iş kolu belirleyerek, ‘ne iş yapabilirim?’ sorusunun yanıtını aramaya başlayabilirisiniz.

Neyin Ticaretini Yapabilirim?

Ticaret denilince akla, bir ürün alıp üzerine kar koyarak satmak gelse de günümüzde fikir ticareti de yapılmaktadır. Örneğin herhangi bir konuda yaratıcılık gerekiyorsa bu işi yapabilecek birine işi yaptırırsınız yani onun yaratıcılığına, fikrine para ödemiş olursunuz.

Ticaret çok geniş yelpazeli bir iş koludur. İçerisinde sayısı belirsiz kategoride ürün barındırır. Sermayesiz, düşük sermayeli ya da yüksek sermaye gerektiren birçok alanda ticaret yapabilirisiniz. Bu sizin ekonomik durumunuzla doğru orantılıdır. Milyonluk değerde bir güzellik merkezi de açabilirsiniz, bir düzine çorap alıp onu da satabilirsiniz.

Ne İş Yapabilirim 2022?

Ne iş yapabilirim sorusu, Google üzerinden arama hacimlerine bakıldığında en çok araştırılan konulardan birisidir. Yaşam standardını yükselmek, ekonomik olarak daya yaşanılabilir bir hayat sürmek isteyen herkes yeni iş fikirlerine yönelmektedir. Bu sayede ek kazanç sağlayarak ekonomik düzeyini arttırabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken asıl nokta sadece araştırma yapıp harekete geçmekte sıkıntı yaşayanlardan olamamaktır. Çünkü harekete geçilmemiş hiçbir iş fikrinin başarıya ulaşması beklenemez.

Dijital platformları kullanarak birçok ek iş yapılabilir. Ya da daha bilinen yollarla ürün temin edip kar koyup satmak da yine yoğun olarak yapılan ek iş fikirleri arasında. Önemli olan kişinin tüm bu alanlar içerisinden yeteneğine ve ilgi alanına uygun olan bir iş fikrine yönelmesidir. Bilmediğiniz bir işe kalkışmak kolay bocalamanıza sebep olur.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.