Evde Ek Gelir ve İş Bulma Fikirleri 2022

Evde Organik Doğal Yemek Yapıp Satmak

0

Evde organik doğal yemek yapıp satmak günümüzde talep en yaygın işlerden bir tanesidir. Sizde evde organik doğal yemek yaparak para kazanabilir hatta kendi markanızı oluşturabilirsiniz.

Kendinize bir Instagram sayfası açarak yapmış olduğunuz organik ev yemeklerini satabilirsiniz. Yaşadığınız çevrede organik yemek almak isteyen kişilere kendiniz bizzat yemekleri götürüp teslim edebilirsiniz. Bu durum yemekleri sipariş veren kişinin sizi görerek güven kazanmasını sağlar. Bu şekilde bir kaç yer ile anlaştığınızda oldukça iyi bir ek gelir elde edersiniz.

Bunların dışında evde yemek yapıp ‘yemek sepeti’ gibi uygulamalar üzerinden satmak da çok güzel bir fikir. Bu uygulamalara gerekli müracaatı yaparak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Evde Yemek Yapıp Satanların Yorumları

Evde Yemek Yapıp Satanların Yorumları yemek yapmayı seven kişiler için ek kazanç elde etme fırsatı olarak görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında evden yemek yapıp satmak yemek yapmayı sevenler için kolay bir iştir.

Yemek yapmayı seven ve yemek yapmak konusunda yeteneği olan herkes, bu işi yaparak ek gelir sağlayabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta işinizin başarıya ulaşması için lezzet ve hijyen kriterlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Evde Yemek Yapıp Satmak İçin Gereken Belgeler

Evde yemek yapıp satarak para kazanmak isteyenlerin aklına ilk gelen soru herhangi bir belgenin gerekli olup olmadığı sorusudur. Bu konuda içiniz rahat edebilir çünkü herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Fakat kendiniz geliştirmek ve müşterilerinizin güvenini kazanmak adına bazı belgeler almanızda da sakınca yoktur. Buna göre çeşitli yemek ve hijyen kurslarına katılabilirsiniz.

Bunun dışında esnaf muafiyet belgesi küçük işler yapan kişiler için önemli görülebilmektedir. Bu belgeyi almak zorunlu olmasa da vergiden muaf sayılmak için alınabilir.

Evde Yemek Yapıp Nereye Satabilirim?

Evde organik doğal yemek yapıp satmak ve bu işten devamlı gelir elde etmek isteyenlerin merak ettiği bir diğer soru da yaptıkları yemekleri nereye satacakları sorusudur.

Öncelikle bu tür işler yakın çevreye eşe dosta satış yaparak başlar. Sizde çevrenizdekiler aracılığıyla ününüzün yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya araçlarını kullanarak satış yapmak da günümüzde en akıllıca girişimlerden biridir. Instagram sayfası açarak yaptığınız lezzetli yemekleri şık sunumlarla fotoğraflayıp paylaşabilir ve siparişleriniz arttırabilirsiniz.

Yemek sepeti gibi firmalarla çalışmak da işinizi daha profesyonel bir boyuta taşımanızı sağlar. Bunun için vergi kaydı oluşturmalısınız ve internet üzerinden satış yapmak için gerekli izinleri almanız gerekmektedir.

Evde Organik Doğal Yemek Yapıp Satmak İsteyene Ceza Var mı?

Evde kendi imkanlarınızla yemek yapıp satmak istiyorsanız bunun için gerekli bir belge ve herhangi bir mevzuat bulunmuyor. Bu nedenle bu işi yapacak kişilerin ceza alma gibi bir durumu yok fakat yine de başta hijyen kurallarına uymak şartıyla bazı hususlara dikkat etmek insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Evde Yemek Yapıp Satmak Vergi

Evde organik doğal yemek yapıp satmak ile ilgili merak edilen diğer bir konu da vergi konusudur. Hukuki olarak bu işi yapan kişileri ilgilendirecek şöyle bir madde yer almaktadır. ‘193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında, evlerde kendi el emekleri ile imal ettikleri ürünleri bir işyeri açmaksızın satanlar, esnaf muaflığından faydalanabilmektedirler’. Bu açıklamaya istinaden kendi üretimi olan ürünleri satan kişiler vergiden muaftır.

Ev Yemekleri Arayan İşyerleri

Evde yemek yapmak kadar o yemekleri satıp paraya dönüştürmekte önemlidir. Eğer küçük de olsa bir pazarınız oluşmamışsa eğlenerek yaptığınız bu iş işkenceye dönüşebilir. Bu noktada yakın çevrenizden kişilere satış yaparak başlamak en doğrusu olacaktır. Bazen de şahıslara değil şirketlere yemek hazırlayıp satma şansını yakalayabilirsiniz. Hatta bazı iş yerleri özellikle ev yemekleri yapan yerlerin arayışına girerler.

Evde yemek yapma işi veren firmaları tüm il ve ilçelerde bulabilirsiniz. Sizler de ev ortamında bu yemek yapma işini alarak, firmalara kıyasla daha uyguna satışını yapabilirsiniz. Bu şekilde anlaşacağınız birkaç firma ile uzun soluklu çalışabilir ve yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

En Çok Satılan Ev Yemekleri

Evde yapıp satabileceğiniz birçok yemek alternatifi bulunmaktadır. Genel olarak bunları; gün yemekleri, yaş pasta ve kurabiye, diyet yemekleri, hamur işleri gibi başlıklar altında toparlayabiliriz. Daha detaylı olarak yazacak olursak;

  • Yaprak sarma,
  • Pilav,
  • Nohutlu yemekler,
  • Kuru fasulye,
  • Tatlı çeşitleri,
  • Lahana sarması,
  • İçli köfte vb. yemekler en çok satılan yemeklerdir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.