Evde Ek Gelir ve İş Bulma Fikirleri 2022

İpotekli Araç Kredisi

0

İpotekli araç kredisi nasıl alınır? Nakit ihtiyacı ile ne zaman karşı karşıya kalınacağını kestiremediğimiz dönemler yaşıyoruz. Hayat şartları böylesine zorlaşmışken ani çıkan nakit ihtiyaçları için kenarda bir miktar para bulundurabilmek artık toplumumuzun büyük bir kesimi için hayal bile denemeyecek kadar zorlaştı. Durum böyle olunca acil nakit ihtiyaçları için herkesin aklına gelen ilk çözüm bankalardan kredi çekmek oluyor.

İpotekli araç kredisi kapsamında, bankalardan kredi kullanmak sağdan soldan birilerinden borç istemekten daha az yıpratıcı ve taksitli ödeme imkanına sahip olduğu için de daha çok tercih edilir bir seçenek. Fakat tabii ki bankalar da her başvurana kredi vermiyor.

Bir banka kredi vermek için verdiği krediyi geri alabileceğine dair güvence istiyor. Gelir durumuna ve kredi skoruna bakılarak bu karar veriliyor. Bazen de kefil istenerek gerekli kredinin ihtiyaç sahibi kişiye kullandırılması mümkün oluyor.

Bu seçeneklerin çözüme ulaşmak için yetersiz kaldığı noktada kredi kullanabilmenin bir yöntemi daha mevcut. Sahip olunan aracı ipotek ettirerek kullanılabilecek ihtiyaç kredileri. Bankalar son zamanlarda bu şekilde kredi verme uygulamasını da hayata geçirdiler. Tabii ki temennimiz hiç kimsenin maddi sıkıntılar yaşamaması yönünde ama olası durumlarda böyle bir seçeneğin bulunduğunu da okuyucularımıza anlatmak istedik.

Araba ipotek ederek kredi çekilir mi?

İpotekli araç kredisi kapsamında, araba ipotek ederek kredi çekilir mi? Sorusunda verilecek cevap evet çekilir olacaktır. Her ne kadar bankalar araç ipotek ederek kredi verme konusuna gayrimenkul ipotekli krediler kadar sıcak yaklaşmasa da bu uygulamayı da yürürlüğe koyan bankalar var.

Tüm bankalarda araç ipotekli kredi uygulaması kullanılmıyor. Bankaların kendi içlerinde uygulamaya koydukları belirli kriterleri neticesinde uygulama ya da uygulamama kararı aldıkları araç ipotekli kredi konusunda ayrıntılı tüm bilgilere yazımızda yer veriyoruz.

Araç ipotekli kredi nasıl alınır?

İpotekli araç kredisi kullanımının bazı koşulları bulunur. Bu koşullar çerçevesinde krediden faydalanma imkânı vardır. Kredi en fazla 36 ay vadeli olacak şekilde kullanılabilir. 36 aydan daha uzun bir vadeye bölünmez. Ödemeler aylık ya da 3 aylık şekillerde planlanabilir. Sabit ve düzenli bir gelire sahip olan kişiler bu krediden faydalanabilir.

Kredi çekmek için ipotek altına alınacak aracın mutlaka kaskosunun yapılmış olması gerekir. Kredi için başvuru yapan kişi için hayat sigortasının bulunup bulunmadığı sorgulanır. Hayat sigortası bulunan kişi için farklı, hayat sigortası bulunmayan kişi için farklı faiz oranlarında hesaplama yapılır.

Kredi kullanılacak miktarın belirlenmesinde limit, ipotek edilecek olan aracın modeline tipine ve markasına göre belirlenir. Kaskodaki değeri 400.000 TL’ye kadar çıkan araçlar için bu miktarın en fazla %70’ine kadar,
-Kaskodaki değeri 400.000 TL’den daha fazla olan araçlar için ise tespit edilen miktarın 400.000 TL’ye kadar olan ederi için %70’lik bir oran, 400.000 TL’nin daha üstünde olan ederi için ise %50 şeklinde hesaplanılacaktır.

En fazla 36 ay olarak vade imkânı sunulan kredinin kaç ay vadeli olacağı da yine belirli kıstaslara göre belirlenir. 50.000 TL’ ye kadar kullanılacak olan krediler için üst sınır 36 ay, 50.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar olan kredi miktarı için 24 ay, 100.000 TL’den daha yüksek bir miktarda kullanılacak olan krediler için ise en fazla 12 ay vade imkânı sunulur.

Kredi için başvuru yaparken T.C. kimlik kartı, ehliyet gibi geçerli bir kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi ile ipotek edilecek olan araca ait ruhsatın fotokopisi istenir. Bunlara ek olarak da kredi başvurusunda bulunan şahsa ait ikametgâh belgesi ya da şahsın üzerine kayıtlı elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin bulunması gereklidir.

Araç ipotekli kredi kaç günde çıkar?

Yapılan kredi başvurularında işlemlerin tamamlanması süreci bankaların çalışma yoğunluklarına göre değişiklik gösterir. Fakat çok ekstrem durumlar harici genel olarak kredi kullanımı için yapılan başvurular 2 gün ile 10 arasında bir sürede sonuçlandırılır diyebiliriz.

Araç ipotekli kredi hangi banka veriyor?

İpotekli araç kredisi hususu kapsamında, Sektörde faaliyetlerine devam eden bankaların birçoğu tüketicilere araç ipotekli kredi kullandırım imkânı sunuyor. Fakat tabii ki her bankanın kendi belirlediği kredi kullandırım koşulları ve faiz oranları farklılık gösterir. Sizler için koşulları nispeten iyi ve faiz oranları da daha düşük olan birkaç banka ismi belirledik. Kredi ihtiyaçlarınız için bu bankalardan bilgi alabilirsiniz.

  • İş Bankası
  • TEB
  • Ziraat bankası
  • VakıfBank
  • Akbank
  • Halkbank

İlginizi çekebilir:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.