Evde Ek Gelir ve İş Bulma Fikirleri 2022

Memur Ek İş Yapabilir Mi?

0

Memur ek iş yapabilir mi? Yaşadığımız ülkede devlette çalışmakta olan memurların ek bir işte çalışması maalesef ki bazı yasalar kapsamında kısıtlanıyor. Lakin bazı istisnai durumlar yasaların sınırladığı pencereden çıkmadan ek işte çalışarak, gelir elde etmelerine engel olmamaktadır. Devlet memurlarına ilişkin 657 sayılı kanunda, memurların ek iş olarak çalışacağı iş yerlerinde sosyal güvenlik anlaşması ile çalışamayacağını belirtmektedir.

Türkiye’de devlet kurumlarında çalışmakta olan 3 milyonun üstünde kamu işçisi ek iş sürdürme konusunda yasalar aracılığıyla sınırlandırılıyor. Ek işte çalışmak isteyen devlet dairesi çalışanları ise kendilerine dayatılan 657 sayılı kanun maddesinin sınırlarından dışarı çıkmayarak ne şekilde bir ek iş yapacağını düşünüyor.  Bu bağlamda bazı istisnai meslek grupları ek iş olarak diğer meslek gruplarının önüne geçiyor.

Devlet Memuru Ek İş Olarak Ne Yapabilir?

Memur ek iş yapabilir mi? Devlet memurların yapabilecekleri ek işlerin ilk sırasında telif hakkı yoluyla para elde etme geliyor. İstisnai meslek gruplarının ilk sırasında telif hakları ile para kazanmaları yer alıyor. Bu bağlam herhangi bir sanat eseri çıkartarak veya bir kitap yazıp çıkartarak telif hakkı sayesinde gelir elde edebilirler.

Başka bir alan ise sanat. Film, dizi veya tiyatrolarda, sahne sanatlarında oyunculuk yapabilirler. Buna benzer alanlarda görevli olarak memurluk mesleklerini kötü bir amaçta kullanmadan ve mesleklerine bir zarar gelmesine müsaade etmeden oyunculuk yapmayı sürdürebilirler. Devlet memurlarının yapabileceği bir diğer memurluk mesleğine zarar vermeyecek ek iş alanı sahne üzerinde şarkı söylemektir.

Memur ek iş yapabilir mi? Kapsamında yine ayrıca buna ek olarak albüm de çıkartabilirler. Ticaret yapıp yapamayacaklarından bahsedecek olursak, ticaret yapamayan devlet memurlarının anonim ve limitet iş firmalarında hisselere ortak olabilmesi mümkün. Ancak tek başlarına firmayı temsil edebilecek bir durumda olmaları söz konusu olmuyor. Bunların dışında zirai kazanç elde edebilirler.

Ek İş Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim? Memur ek iş yapabilir mi?

Gayrimenkul üzerinden gelir sağlayabilirler. Bilirkişilik ve hakemlik yoluyla para kazanabilirler. Çalışma saatleri haricinde eğitimle ilgili veya mesleki eğitim kuruluşlarında görev başına geçebilirler. Böylece kendi görevlerini sürdürebilirken, bahsettiğimiz meslek gruplarından da ek iş yaparak gelir kazanabilirler.

Memur ek iş yapabilir mi? Bu meslekler devlet memurlarıyla ilgili kanunlara aykırı olmadığı için bir sorun yaşamaları da söz konusu değildir. Devlet memurunun kullandıkları araçlarını kiraya çıkartması Türk Ticaret Kanunu’nu incelediğimizde, esnaf olarak sayılmayı oluşturacak bir ticari etkinlik sayılmıyor. Bu nedenle araçlarını bir şirkete, firmaya kiralatabiliyorlar.

Devlet Memuru Ek İş Yaparsa Cezası Ne Olur?

Devlet memurları bahsettiğimiz çizgiler dışına çıktığında kanunla karşı bir şekilde ek iş yaptıkları taktirde çok katı disiplin cezaları ile karşı karşıya kalıyor. 657’deki düzenleme kapsamında, ticaret yapan veya memurlara yasak olarak belirtilen meslek dallarında yer alan memurlara kademelerinin yükselmesinin durdurulması cezası verilmektedir.

Memurların ek iş yaptıklarında alacağı cezaları sırasıyla inceleyecek olursak ilk olarak daha dikkatli davranmasının gerekli olduğu yazı aracılığıyla kendisine bildirilir. Aynı şekilde kınama cezası aldığında da yazıyla uyarı alır.

Aylıkta kesme cezası verilebilir. Memurun aldığı maaştan belli bir oranda kesinti yapılabilir. Bulunduğu kademe yükselmesinin önüne geçilir. İlerlemesi durdurulur. Kademe ilerlemesinin durdurulma süresi 1-3 sene arasında değişir. Cezaların son aşamasında ise memur tekrar devlet memurluğuna atanmamak kaydıyla görevinden men edilir.

Memurlar Neden Ek İş Yapamaz?

Memur ek iş yapabilir mi? Memurların ek iş yapamama sebeplerinin en önemlisi bu faaliyetin kanunlara aykırı olmasıdır. Devlet memurunun görevine aykırı hareket etmesi suç olarak kabul edilir. Kişilerin mağdur olmasına veya kamuya zarar verecek, görevi etkilemesine neden olacak, kişilere haksız kazanç sağlatan kamu görevlisi hapis cezasıyla da karşılaşabileceği için kanunlara aykırı ek iş yapmaları yasal değildir.

Sorumluluk, haklarının ve devlet memuru sıfatının gerektirmiş olduğu yükümlülüklerin devamı söz konusu olduğu sürece memurun kanunlarda belirtilen şartlar hariç bir başka işte çalışma hayatı sürdürmesi aynı şekilde kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almasını gerektireceğinden devlet memurlarının ek iş yapamama sebeplerinin arasında yer alır.

Tüm bu sebeplerden dolayı memurlar yapabilecekleri ek işleri yapmalı ancak cezası olacak ve kendilerini sıkıntıya sokacak işlerden kaçınmalı.

Herkes ek iş yapmak isteyebilir ancak bazı durumlarda kısıtlanabilir ve yasalar ile bazı şartlar bulunabilir. Şartlara uyulduğu takdirde yapılabilecek ek işlerin yapılmasında sorun yoktur. Ancak kişinin kendini ve mesleğini tehlikeye sokması olumsuz bir durum olacaktır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.