Evde Ek Gelir ve İş Bulma Fikirleri 2022

Sanal Asistan İlanları

0

Sanal asistan ilanları kapsamında, günümüz dünyasında pek çok kişi işlerini daha da hızlandırmak için sesli komutları kullanıyor. Hey Siri ya da OK Google kavramlarıyla hepimizin aşina olduğu sanal asistan hepimiz öyle ya da böyle hayatında önemli bir yer tutmakta. Chatbot uygulamalarının da örneğin mobil ve internet bankacılığındaki uygulamalarının sanal asistan olduğunu bilmenizde fayda var.

Sanal asistan ilanları son yıllarda ciddi anlamda artmış durumda. Kodlama bilen birisi için üretmesi çok zor olmayan ancak günümüz dünyasında çıkan neredeyse tüm hizmet firmalarının bu tarz uygulamalara ihtiyaçları oluyor. Yaptığınız işin kalitesi ve alıcısına göre fiyatı değişkenlik göstermekte. Birkaç bin lira ile milyon dolarlar arasında değişken fiyatları olduğunu söylememiz gerekmekte.

Sanal Asistan Nasıl Çalışır?

Günümüz teknolojilerinin en büyük merak edilen noktası bu olsa gerek. Sanal asistan nasıl çalışır sorusu bu işe yatkın ve bu işten para kazanmak isteyen insanların ilgisini çekmekte olan bir soru. Temelinde NLP yani doğal dil işleme metodunu kullanan bir machine learming sistemidir.

Sanal asistan ilanları kapsamında, en basit açıklamayla anahtar kelimeleri ya da olası anahtar kelimeleri kişinin söylem ve yazılarından çıkararak ilgili içeriğe yönlendiren bir sistemdir. Bu sistemleri kurmanın en zor yanı bir veri tabanı oluşturmak. Yeterli veri tabanı olmadan uygulamanın yanlış yönlendirme yapması kaçınılmaz.

Bir diğer kısım ise kişilerin ağız farkları ve yazım hataları. Bunları da hem veri tabanıyla hem de kodlama ile benzerlik yakalama teknoloji ise ekleyerek çözebilirsiniz.

Dijital Asistan Ne İş Yapar?

Dijital asistanlar ise sanal asistanların aksine sohbet robotlarıdır. Yazdığınız veya söylediğiniz bilgileri göre sizi yönlendiren uygulamalardır. Sanal asistanlardan farkı sanal asistanlar üzerinden işlem yapılabilir olmasına rağmen dijital asistanlar kompleks cümleleri de inceleyerek sizleri işlem yapılacak alana yönlendirme amacı taşırlar.

Sohbet robotları ise asla dijital asistanlar gibi kompleks yapıda değildirler. En çok kullanıldığı alana internet bankacılığındaki asistanlar verilebilir.

Dijital asistan nasıl yapılır?

Sanal asistan ilanları kapsamında, dijital asistan doğal dil anlama metodunu kullanırlar. Sanal asistan ile en büyük farkı yönlendirme metodu kullanmasıdır. Sanal asistanlar tüm işlemleri hiçbir insan gücüne ihtiyaç duymadan veya ek hiçbir bağlantı kullanmadan gerçekleştirebilir. Dijital asistanlar ise hali hazırda işleyen bir sisteme entegre edilmek üzere tasarlanırlar.

Genelde köklü firmalar ya da çoktan iş modelini oturtmuş firmalar dijital asistanları tercih ederler. Sanal asistan gibi yüksek bir veri tabanı ihtiyacı yerine başka uygulamalar kullanılmaktadır. Entegre edileceği sistemin anahtar kelimeleri ve bunların minimum oranda bozulmuş versiyonlarını tanıtmak yeterli olduğundan daha az masraflı ve daha kullanışlıdırlar. Sonrasında yeni bir öğe tanıtmaksa bu sebeplerden ötürü daha kolaydır.

Kişisel asistan nasıl yapılır?

Kişisel asistanlık, bu terimler arasındaki en eski modeldir. Aslında bir meslektir. Asıl amacı, kişilerin günlük iş veya kişisel görevlerini asiste etmek, düzenlemek ve planlamaktır. Telefon görüşmeleri yapmak veya mail yollamak gibi iletişim kanallarından da sorumludurlar.

SSanal asistanlık, son yıllarda teknolojinin de gelişmesi artık yok olma aşamasına getirmiştir. Öncelikle telesekreterlik teknolojisinin gelişmesi mesaj kaydını kolaylaştırdı. Günümüzde gelişmiş versiyonları artık konuşmadaki kelimeleri seçerek randevu verebilmekte, hatlar arası bağlantı kurabilmekte ya da iletişime uygun olmadığı zaman uygun zamanı belirten mesajlar yollayabilmekte.

Uygulamanın mail kısmı ise artık otomasyona uyum sağlamış bir alan. Reklam maillerinden kurumsal yazışmalara hepsini halledebilen, mail trafiğini yönetebilen, mailleri düzgün bir şekilde arşivleyebilen ve gerektiğinde sıfırdan mail yazabilen mail botları bu ihtiyaçları karşılamakta. Günlük programı yapan uygulamalar ise telefonlar sayesinde kolayca halledilebiliyor.

Yapım kısmı ise basit bir programlama becerisi ile halledilebiliyor. Kurumsal ve büyük olanları için yapay zekâ ve machine learning bilmek gerekse de işin uzmanı bir kişi için oldukça kolay bir iş.

Sanal Asistan ilanları için nereye başvurabilirim?

Basit bir Google araması yapmanız bu konu için yeterli olacaktır. Öncelikle bir firma sahibiyseniz elinizde iki seçenek olduğunu belirtmek isteriz. Birinci yapay zeka temelli bir bot satın almak veya kiralamak. Bunlar genel olarak daha başarılı olsalar da çok daha pahalı olacaklardır. Diğer seçenek ise bir kişi ile anlaşmak olacaktır.

Sanal asistanlık, genelde öğrencilerin tercih ettiği bir iş olduğundan çok ucuza halletmeniz mümkün olacaktır. Bu işi firması için değil de kendisi para kazanmak isteyenler ise her iki metodu da tercih edebilir. Direkt olarak kendileri yapmaları günde en fazla 30 dk’larını alarak yapabilirler.

Ama eğer kodlama ve yapay zekâ öğrenirlerse ilk başta para kazanmamalarına rağmen zaman içerisinde inanılmaz yüksek pasif gelirlere ulaşacaklardır.

İlginizi çekebilir:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.